کوچک سینمایی بازیگران پیروزی سینمای

کوچک: سینمایی بازیگران پیروزی سینمای داستان همراه مدرسه سینما زندگی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری گزیده کار نیستم / باران کوثری

باران کوثری که با فیلم “عرق سرد” در نقش یک فوتبالیست زن در جشنواره‌ی فیلم فجر حضور دارد،گفت:من گزیده‌کار نیستم و اگر فیلمنامه‌ای خوب باشد می‌پذیرم و دوست دارم د

گزیده کار نیستم / باران کوثری

باران کوثری :گزیده کار نیستم

عبارات مهم : تئاتر

باران کوثری که با فیلم “عرق سرد” در نقش یک فوتبالیست زن در جشنواره ی فیلم فجر حضور دارد،گفت:من گزیده کار نیستم و اگر فیلمنامه ای خوب باشد می پذیرم و دوست دارم در بازیگری تفاوت شخصیت ها را تجربه کنم و تلاش می کنم با بازی های قبلی ام متفاوت باشد.

به گزارش ایسنا، این بازیگر ادامه داد: اتفاقا نخستین گزینش های کارگردان جهت بازیگری را دوست ندارم چون مشخص است که بر اساس قالب بازیگر در نقش قبلی، به او پیشنهاد می شود ولی «عرق سرد» شانس هر بازیگری بود.

فریدون جیرانی در برنامه ی 35 با همراهی شیما غفاری (خبرنگار) میزبان باران کوثری بود که در ادامه مشروح این گفت وگو را که در ادامه می آید،می خوانید:

در مورد زن های فوتبالیست و ورزشکاری که همسران آنها اجازه فعالیت به آنها ندادند، صحبت کنید.

تعداد این زنان به صورت دقیق مشخص نیست ولی تعداد کمی از آنها بعد از علنی کردن و مطرح شدن عنوان در مجلس و حمایت بعضی نمایندگان، توانستند به فعالیت حرفه ای خود برگردند. این روند هنگامی که در اذهان عمومی پررنگ شد که «آمنه شیرافکن»گزارشی در روزنامه شرق با این عنوان منتشر کرد.

این زنان را دیدید؟
خیر، به علت اینکه شائبه ای جهت من و سهیل بیرقی پیش نیاید و اینکه نمی خواستم کاراکتر آنها تاثیری روی من بگذارد، می خواستم خودم شخصیت را در بیاروم.

پس قصه تخیل کارگردان بر اساس اوضاع واقعی است؟
بله

احتمالا جهت نقش یک فوتبالیست آمادگی جسمانی مورد نیاز هست. در مورد کسب این آمادگی ها صحبت کنید.
مساله مهم این بود که اضافه وزنم را کم کنم که 22 کیلو طی 2 ماه وزن کم کردم. جهت این منظور با دو مربی بدنساز که در تیم ملی بودند، کار می کردم که هم وزن کم کنم و هم به شخصیت فیلم نزدیک شوم. شهرزاد مظفر، مربی تیم فوتبال بانوان نیز صحنه های تمرین مرا طراحی کرد. خیلی پروسه سخت و نفس گیری بود چراکه اصرار داشتم بدون هیچ جراحی و قرصی وزن کم کنم.

تحلیل ات از شرایطی که جهت این زن پیش آمده بود، چه بود؟
شرایط خیلی مشکل بوده. در دوره تمرین طولانی مدت که مدل تئاتری تمرین می کردیم، فیلمنامه عوض کردن هم کرد و مشخصا می دانستیم چه کاری می خواهیم انجام دهیم.من بازیگر برون ریزی هستم و در مورد احساسات می خواستم ریسک کنم؛ تلاش کردم سرد باشم ولی نه به معنای بی تفاوت بودن بلکه احساسات برون ریزی نداشته باشم و حتی ضعف و گریه شخص را نمی خواستیم نشان دهیم. این شخصیت احساس ناراحتی و خشم خود را با فوتبال بازی کردن خالی کرد و سپس در ماشین کمی گریه کرد.

ریسک های بازی در این نقش چه بود؟
برای این نقش ریسک وجود داشت؛ اول اینکه ممکن بود خیلی کنترل شده است بازی کنم و توصیه بعدی این بود مردم مرا نپذیرند.

اگر جای این زن بودی چه می کردی؟
واقعا نمی توان برابر قانون قرار داده شد و فکر می کنم تماشاچی به همین علت همراه می شود. فکر می کنم آخر فیلم هم خیلی می چسبد و هم مینی مال است.

تو معتقدی نه شوهر مقصر است نه زن؟
چرا، شوهر مقصر است که از قانون سوءاستفاده می کند چون حقوق اولیه یک انسان را زیر پا می گذارد و بیش از شوهر قانون مقصر است.

فدراسیون کمکی نکرده؟
مشخصا سال گذشته به زن نعمتی از طرف مجلس کمک هایی شد ولی هنوز ماجرا حل نشده است.

قرار بود فوتبال زیاد بازی کنی و نشان داده شود؟
در نسخه اولیه صحنه های فوتبالی بیشتری بود ولی بعدا سهیل بیرقی تصمیم گرفت که قصه را سریعتر شروع کند و روزی به این نتیجه رسید که تنها یک فوتبال مهم در فیلم ببینیم و فیلم با همین بازی فوتبال مهم شروع شد.

همبازی بودن با امیر جدیدی چطور بود؟ گریم کار چه کسی بود؟
ایمان امیدواری، گریمور بود و واقعا کارش خوب است چون بخشی از نقش را با گریمش بازی می کند. این نقش برایم خیلی خوب بود و با سهیل به یک تکنیک های رفتاری تازه هم رسیدیم. نقش امیر جدیدی اتفاق خوبی جهت او بود و ثابت کرد که توانایی این را دارد که نقش های متفاوتی را بازی کند.

سهیل بیرقی کارش خیلی خوب است و خیلی خوب بازی می گیرد. سال گذشته عجیب بود که لیلا حاتمی جهت «من» کاندید نشد.

سهیل بیرقی هنگامی که پیشنهاد یک دختر فوتبالیست داد، چه جذابیت هایی برایت داشت؟
اول اینکه از سهیل بیرقی ممنونم که این نقش را به من پیشنهاد داد چون گزینش های دیگری داشته هست. آن وقت که نقش را به من پیشنهاد داد خیلی اضافه وزن داشتم. اگر مرا در «آستیگمات» ببینید متوجه می شوید که خیلی در اوج بودم. توصیه ای که می خواهم بگویم این است که همه می گویند جای «آستیگمات» در جشنواره خالی است.

سهیل بیرقی بسیار جدی هست. مسلط است و به بازیگر احترام می گذارد و او را هدایت می کند و تمرین برایش خیلی مهم هست. «عرق سرد» جهت من ایده آل بود.

بعد از «سد معبر» سر چه کاری رفتید؟ از قالب های قبلی تان در کارها استفاده می کنید و چقدر تلاش کردید از قالب ها فاصله بگیرید؟
من گزیده کار نیستم و اگر فیلمنامه ای خوب باشد می پذیرم و دوست دارم در بازیگری تفاوت شخصیت ها را تجربه کنم و تلاش می کنم با بازی های قبلی ام متفاوت باشد. اتفاقا نخستین گزینش های کارگردان جهت بازیگری را دوست ندارم چون مشخص است که براساس قالب بازیگر در نقش قبلی، به او پیشنهاد می شود اما«عرق سرد» شانس هر بازیگری بود.

سکانس منزل در «عرق سرد» یکی از عالی ترین سکانس های خوب است و لحظاتی بسیار عالی در پرداخت دارد. همان طور که نوشته شده است همان طور بازی کردید؟
هیچ تغییری در فیلمنامه ایجاد نشده است.

بازتاب مردمی در این چند روزه جشنواره چطور بوده؟
بازتاب های مردم خیلی خوب است و خوشحالم که مردم فیلم را دوست دارند و خوشحال تر اینکه مردها هم همراه می شوند. فکر می کنم چون این قصد را نداشتیم شخصیت مظلومی را تصویر کنیم، مردها هم همراه شده است اند.

شایعه ای وجود دارد که «عصبانی نیستم» آخر بهمن اکران می شود؟
دلم جهت رضا درمیشیان می سوزد چون غمگین و افسرده هست. مگر می توانیم بگوییم دانشجوی ستاره دار نداشتیم. بالاخره این عنوان باید بررسی و آسیب شناسی شود، مگر می توانییم بگوییم آسیبی نداشته است.

یکی از نقش هایی که اذیت شدی “خون بازی” است؟
دقیقا. چون پروسه آماده سازی هم کم داشت.

کار جدیدی را قرار هست،شروع کنی؟
بستگی به حسم دارد. دلم می خواهد مدتی بعد از «عرق سرد» استراحت کنم چون هنوز مست «عرق سرد» هستم.

حال سینما را چطور می بینی؟
امیدوارم حال سینما خوب شود چون یک مساله جهت من فیلم هایی است که شرکت یا ارگان دیگری جلوی اکران آن را می گیرند. تا هنگامی که ارشاد قدرتی جهت پخش فیلم ها و اجرای کنسرت ها ندارد، نمی توانیم بگوییم حال سینما خوب است.

غیر از «سد معبر» سال گذشته چه فیلمی دیدی؟
زیاد یادم نیست ولی فیلم شما (خفه گی) را ندیدم. «رگ خواب» را دیدم که لیلا خیلی خوب است.

شنل هم که شما در آن بازی کردید به تازگی اکران شد؟
حسین کندری خیلی کارگردان خوبی است ولی شرایط مناسبی جهت ساخت و اکران نداشت.

با هوتن شکیبا کار کردی؟
هر دو در تئاتر هومن سیدی بودیم ولی روبه روی هم بازی نداشتیم و خیلی دوست دارم مقابلش کار کنم.

در مورد ممنوع التصویری ات در تلویزیون چه نظری داری؟
اصلا برایم اهمیتی ندارد. من با تلویزیون کاری ندارم. وظیفه تلویزیون این است هنگامی که پول تیزری را می گیرد، پخش کند.

آیا نقشی بوده که دوست داشته باشی بازی کنی ولی پیشنهاد نشده؟
راستش بازیگر فضولی هستم و رویاپردازی هم می کنم. لیلا حاتمی در فیلم قبلی سهیل بیرقی (من) بسیار نقش خوبی را ایفا کرد که دوستش داشتم.

«عرق سرد» در جشنواره جهانی نمایش داده می شود؟
امیدوارم، چون پتانسیلش را دارد، ولی دغدغه هیچکدام ما نبوده، در حالیکه می توانست در تمامی جشنواره ها حضور داشته باشد.اصرار سهیل بیرقی این بود که فیلم «عرق سرد»از این تیتر خبری عبور کند و فراتر برود.

در مورد قالب های بازیگری که جهت بعضی بازیگران تعریف می شود، صحبت کنید، چقدر به بازیگری صدمه می زند؟
خیلی به نظرم اجتناب ناپذیر است و هنگامی که یک بازیگری در یک نقش جواب می دهد باز هم او را در همان قالب می‎ خواهند درست مثل اینکه الان فیلمنامه ها هم شبیه به هم شده است هست. این در مورد بازیگری هم انفاق افتاده و بازیگران درجه یکی داریم که در این نقش ها تکرار می شوند.

تیزهوشی بازیگر نجات دهنده این اوضاع خواهد بود و اگر جرات رد کردن نقش هایی که می داند می تواند خوب اجرا کند را داشته باشد، اوضاع اصلاح می یابد.

«عرق سرد» گویا دچار ممیزی شده است و سکانسی در آمده هست، نظرت در این مورد چیست؟
تصمیم خود سهیل بود آن سکانس البته ایشان میل به داشتند،پروانه نمایش فیلم را قبل از اکران در جشنواره بگیریم چون تلاش داشتیم وارد حاشیه ها نشویم.

تئاتر کار نمی کنید؟
مدتی خیر.

تئاترهای روز را دیدید؟
خیر متاسفانه چون خودم در رشت جهت نمایش «فعل» 8 اجرا داشتم و بعد هم جشنواره شروع شد.

در حال حاضر مقاومتی در برابر ورود بازیگران سینما به تئاتروجود دارد. این انتقاد را چقدر وارد می دانید؟
به نظر من اشتباه است که بگوییم بازیگرهای سینما که به تئاتر می آیند جهت گیشه هست. بازیگران تئاتری هستند که خودشان گیشه دارند مثل هوتن شکیبا و ستاره پسیانی و نیاز به تبلیغات ندارند و اسمشان تماشاگر می آورد. تئاتر با هر تبلیغاتی مدتی اسم ها را بر سر زبان ها می آورد و بعد از مدتی فراموش می شود، ولی انتقادی که وارد می دانم این است که هر بازیگری بخواهد به تئاتر بیاید باید تمرین تئاتر داشته باشد و عنوان صرفاً فقط آوردن بازیگر نیست.

کمدی دوست داری، بازی کنی؟
خیلی دلم می خواهد مدل «دایره زنگی» کار کنم. پیشنهاد کمدی خوب نداشتم ولی دوست دارم بازی کنم.

جیرانی در آخر با اشاره به بازی باران کوثری در فیلم خودش گفت: امیدوارم روزی بتوانم سکانس پایانی«من مادر هستم» را نشان دهیم چون به طور کامل در ممیزی از بین بردن شد.

گزیده کار نیستم / باران کوثری

واژه های کلیدی: تئاتر | بازیگر | بازیگری | جشنواره | بازیگران | بازیگران سینما | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz